piątek, 1 listopada 2013

Jonathan Maberry "Wilkołak"

" Ta krągła dama w ogniu białym, Księżycem wśród śmiertelnych zwana. "


bdd7dd9c10a51daa5cbf929e792d5464Lawrence Talbot, znany w Ameryce aktor zostaje zawiadomiony o śmierci brata. Z tegoż właśnie powodu wraca do domu, w którym umarła jego matka. Panuje tam niepokojąca atmosfera, dom jest zaniedbany, a po okolicy krążą plotki o wielkiej bestii, napadającej na mieszkańców. Po zobaczeniu zwłok brata, Lawrence nie ma wątpliwości, że nie był to atak zwykłego zwierzęcia. Wszystko jeszcze bardziej się komplikuje, gdy bohater zostaje ugryziony przez owego potwora, wolałby umrzeć ..

"Łowy nigdy się nie kończą. Tak jak głód."

W powieści zostaje przedstawiona prawdziwa, przerażająca postać wilkołaka, a nie posłuszny wilk rodem ze Zmierzchu. Jest o wiele ciekawsza, niż Jackob. Tu bestia nie panuje nad sobą, chce polować i nie ma wpływu na przemianę.. o tym decyduje księżyc - Bogini Łowów.

Choć postać wilkołaka jest dosyć intrygująca, to niestety cała historia przypomina znany wszystkim schemat, piękna, nieustraszona dziewczyna zakochuję się w człowieku-bestii i chce z nim być mimo wszystko. Poza tym bohatery drugoplanowi są dość płytcy, nad czym bardzo ubolewam.

Jednym z największych plusów powieści jest atmosfera panująca w Blackmoor i ogólne przedstawienie tego miejsca. Tajemnicze, ponure miasteczko, gdzie wszystko zależy od duchownego, głoszącego kazania o krwiożerczych bestiach. Napady na mieszkańców i obwiniani przez wszystko Cyganie. 

Prawdziwy horror,  uderza w czytelnika z ogromną siłą i porywa go do pełnego grozy Blackmoor. Autor nie pozwala ani na chwilę wytchnienia, napięcie rośnie z każdą kolejną stroną. A na koniec świetna finałowa scena, której wam nie zdradzę, bo nie chcę odbierać wam przyjemności czytania powieści.

"Nie ma zbiegów okoliczności. Tylko los. Ale on gra zakrytymi kartami. Nie wiemy, jaka jest nasza rola w tym wszystkim, dopóki gra się nie skończy."

Powstała też ekranizacja powieści, ale niestety nic wam o niej nie opowiem, ponieważ nie oglądałam jej. Ale gdyby ktoś z was ją widział i zechciał się ze mną podzielić wrażeniami to byłabym bardzo wdzięczna. : )

~ Jane ~


1 komentarz:

Proszę pozostaw jakiś komentarz, będzie mi bardzo miło :)
Chętnie się odwdzięczę ;3